Sportovní organizace Rioso Blog RIOSO

Rozdíl mezi ženským a mužským fotbalem

08.06.2022
Patrícia Chládeková
Patrícia Chládeková

K tomu nám něco poví Patrícia Chládeková, která je trenérkou ve sportovní organizaci Rioso, chytá za Spartu Praha, a je slovenskou reprezentantkou ve fotbale. 

Do nedávna stále patřily ženy spíše do kuchyňského prostředí.
Dnes ale z pohledu profesionální fotbalistky můžu říct, že se poznání ženského fotbalu začalo zvyšovat.

Před pár lety člověk ani netušil, že některé země a jejich města už mají založeny své ženské fotbalové týmy. Ve světovém fotbale se mluvilo jen o klubech známých, a to hlavně kvůli jejich mužských tváří. Existují sporty, které mají větší popularitu než ženský fotbal, ale to je z hlediska dlouhodobého procesu běžný jev.

Přesto se uskutečnilo mnoho kroků, které se snažily zaměřit pozornost na ženský fotbal.
Dokonce mistrovství světa v ženském fotbale už nabývá nejen na kvalitě, ale i na sledovanosti - ať už na tribunách, tak v televizních přenosech a online streamech.

Růst ženského fotbalu nabral enormních čísel v posledních dvou letech, kdy se uskutečnil světový rekord fanoušků během utkání ligy mistryň na slavném stadionu Nou Camp na zápase mezi FC Barcelona a VfL Wolfsburg.

Porovnání ženského a mužského fotbalu má velmi širokou škálu, proto si o tom povíme trochu více. Bez pochyby můžeme říct, že největší rozdíl v mužském a ženském fotbale ale i obecně v mužském a ženském sportu, je v penězích. Muži dokážou vydělávat několik milionů ročně, zatímco u žen se bavíme o několika desítkách tisíc.


Už jenom z tohoto hlediska nastávají rozdíly v každém dalším odvětví, ať už fyzickém či sociálním. Například muž se může věnovat naplno tréninkovému procesu v jakékoli dny a jakékoli hodině, tak ženy si to musí skloubit s pracovními povinnostmi. Protože drtivá většina žen musí totiž vedle fotbalu i pracovat, respektive studovat. Málokterá fotbalistka dokáže vydělat tolik peněz, aby po skončení své kariéry už nemusela pracovat, tam naopak přichází tvrdá realita. Proto se spousta fotbalistek odkloní ze své cesty za splněným snem.

Nicméně můžeme říct, že největším rozdílem mezi ženským a mužským fotbalem jsou jednoznačně anatomicko-fyziologické odlišnosti. U mužů se vlivem mužských pohlavních hormonů zvyšuje množství svalové hmoty a tím výrazně roste svalová síla chlapců v porovnání s dívkami. Muž má přirozeně rychlejší a objemovější nárůst svalové hmoty, zatímco ženám to trvá delší dobu, než přijmou obnos svalů ve větším rozsahu.

Paradoxem je, že žena potřebuje k nabrání svalů více času než muž. A přitom kvůli financím, které dostane, nemá možnost opustit práci a věnovat tomu tolik času.
Za mě osobně se my ženy nemůžeme srovnávat v oblastech fyzické kondice, kde aerobní kapacita je u můžu větší. Přesto na ženy dosahujeme obdivuhodných výsledků.

Stát se dobrou fotbalistkou zaleží i na kvalitě tréninků a rozvoje hráčky ještě v mladém věku. Proto chce-li žena něčeho dosáhnout, musí na sobě pracovat více než ostatní a zařadit i individuální tréninky. Ať už se jedná o amatérský sport, dívky fotbalu hodně obětují. Pokud trenér dokáže dívky pro fotbal nadchnout, sestavit jim kvalitní tréninkové jednotky, pak mu to dívky vrátí v podobě svědomitého přístupu.

ŽENY V POROVNÁNÍ S MUŽI:

  • vzájemná spolupráce
  • emocionální vystupovaní
  • mají nižší sebedůvěru
  • kladou větší důraz na vzájemné vztahy mezi spoluhráčkami a trenéry
  • stěží oddělují záležitosti, které se stanou

FYZICKÉ ROZDÍLY

  • ženy jsou v zásadě lehčí, menší
  • muži mají výhodu v úrovni vytrvalostní, rychlostní a silové schopnosti
  • ženy mají obvykle lepší flexibilitu
  • menstruační cyklus a těhotenství je pouze u žen
  • ženské tělo je náchylné ke zraněním kolene a k poranění předního zkříženého vazu (ACL)
  • ženy mají méně svalové hmoty, ale mají větší procento tuku než muži


Autorka článku: Patrícia Chládeková (hráčka AC Sparta Praha)

Blog RIOSO
Sportovní organizace Rioso