en-Rozhovor pro projekt "Milujeme fotbal" se zakladatelem sportovní organizace RIOSO

23/09/2020

Sportovní projekt "Milujeme fotbal" udělal rozhovor se zakladatelem značky RIOSO. Na otázky odpověděl Robert Turák.

1. Rádi bychom nejdříve představili Vás? Jaký jste byl v mládí sportovec a čemu všemu Jste se věnoval?

- Jmenuji se Robert Turák, dětství jsem prožil na Slovensku v Bratislavě. Odmalička hraji fotbal, který hrám až dodnes. Nejvyšší soutěž za muže jsem hrál druhou slovenskou ligu a třetí českou ligu. Každopádně nehraji jenom fotbal, ale obecně ke sportu mám velmi blízko. Právě proto jsem vystudoval fakultu tělesné výchovy a sportu v Banské Bystrici, obor "Sport - trenérství a tělesnou výchovu - učitelství". Během studia na vysoké škole jsem dělal praxi ve fotbalovém klubu Dukla Banská Bystrica. Po státnici na vysoké škole z fotbalu jsem dostal průkaz UEFA "A" licenci. Po škole, jako čerstvý magistr jsem se přestěhoval do Prahy a začal jsem trénovat mládež v FK Dukla Praha. Po dvou letech působení v Praze jsem založil sportovní organizaci RIOSO. Postupně jsem začal nabírat trenéry a realizační tým. Od začátku je se mnou hlavně kolega a dobrý kamarád Ivan Žulevič, který již vede samostatně tréninky i kempy.

2. Co ve Vás zůstalo i nadále a stále zůstává z mládí?
- Vždy jsem byl soutěživý a sportovní typ. Ke sportu mě vedl hlavně můj starší brácha Martin, který je o čtyři roky starší. Takže jaký sport šel dělat on, šel jsem i já. A věřte mi, že těch sportů bylo hodně  :-)

3. Proč zrovna Rioso?
- Když jsem zakládal tuhle sportovní značku, přemýšlel jsem nad názvem. Chtěl jsem název, který mi bude připomínat dětství. Kamarádi mi říkali Rios, neboli Rioso. Tak jsem neváhal a dal tenhle název i tyhle sportovní organizaci.

4. Jaký máte cíl nebo případnou vizi?
- Našim cílem je především vést děti správným přístupem ke sportu a hlavně k fotbalu. Chceme vychovávat děti tak, aby si sport jako takový užívaly, aby je bavil, a aby je posouval jak po fyzické, tak po osobnostní stránce.

5. Myslíte si, že kvalita je základem úspěchu? Nebo stačí dobrý marketing a pár známostí?
- Podle nás je kvalita jednoznačně základním pilířem úspěchu. Bez potřebné kvality se nedá v dlouhodobém horizontu uspět v žádném odvětví a na základě toho máme postavenou i naši filosofii, jednoduše popsanou "kvalita na úkor kvantity".

6. Kdyby Jste se na Rioso podíval očima dětí, co by Jste viděl?
- Kdybych se podíval na RIOSO očima dětí, viděl bych organizaci, kde můžu dělat to, co mě baví, bez žádného nátlaku, stresu a výkonnostní konkurence. Viděl bych to, jako možnost se zdokonalit ve fotbale, možnost zažít atmosféru letních fotbalových a sportovních kempů a možnost najít si nové kamarády, které baví fotbal stejně, jako mě.

7. Co máte v plánu na rok 2020?
- V roce 2020 budeme celoročně pořádat individuální a skupinové fotbalové tréninky, během letních prázdnin pak budeme organizovat několik fotbalových a sportovních kempů, přesně jako tomu bylo minulé roky. Kromě toho plánujeme rozšířit naši spolupráci s dalšími fotbalovými kluby a školami, případně jinými sportovními organizacemi. Je potřeba podotknout, že se každým rokem snažíme zlepšovat naše služby a rozšiřovat se.

8. Chcete sám vzkázat ještě něco dalšího čtenářům?
- Pokud tenhle rozhovor čte dítě, vzkázal bych mu, aby bralo sport jako zábavu, která ho může hodně naučit, ať už se jedná o fotbal, nebo jakýkoliv jiný sport. Nejenom, že se naučí sport na nějakou úroveň, ale naučí se i další důležité věci pro život, jako je třeba disciplína, morální hodnoty, zásady fair-play a mnoho dalšího. Rodičům bych chtěl vzkázat, aby si jejich dítě samo vybralo sport, kterému se chce věnovat a úkolem rodičů by mělo být to dítě naplno podporovat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme celému týmu RIOSO mnoho úspěchů a spokojených dětí.

Rozhovor pro Vás připravil projekt "Milujeme fotbal".

Blog RIOSO